Pradinis Naujienos Pasaulinė vandens diena

Pasaulinė vandens diena

: admin

Kas mus supa visur? Teisingai – vanduo! Iš tiesų, jis užima daug didesnę Žemės paviršiaus dalį nei sausuma, o be vandens gyvybė mūsų planetoje būtų neįmanoma. Jis tarnauja kaip pagrindas viskam – tiek augalų, tiek gyvūnų gyvybei, ir manoma, kad pirmą kartą vandens storymėje atsirado paprasčiausi mikroorganizmai. Žinoma, gali būti, kad kitomis sąlygomis gyvybė būtų kitokiu pagrindu, be vandens, bet bent jau šiuolaikinis mokslas dar nėra tiksliai žinomas.

Kiekvienais metais, kovo 22 dieną, visame pasaulyje švenčiama Pasaulinė vandens diena. Šios dienos tikslas yra skatinti sąmoningą požiūrį į vandenį ir jo didžiulę svarbą kiekvienam iš mūsų! Vanduo sudaro apie du trečdalius visų gyvosios gamtos organizmų, o žmogaus kūno masės – 70 proc. Organizme sumažėjus 1 – 2 proc. vandens, jaučiamas troškulys. Troškulys yra pirmas požymis, kad organizme trūksta vandens, todėl svarbu įprasti vandenį gerti ne tada, kada pajaučiate troškulį, o nuolatos gurkšnoti, kad jo organizme nepritruktų. Nevalgęs žmogus gali išgyventi keliasdešimt parų, o negerdamas vandens – vos keletą dienų.

• Tik gimus mūsų organizme yra daugiau kaip 90 proc. vandens. Augant, senstant vandens kiekis organizme mažėja, organizmas palaipsniui „džiūsta“. Sulaukus 70 metų vandens sumažėja iki 55–60 proc. Mažėjant vandens kiekiui organizme, sulėtėja medžiagų apykaita, tirštėja kraujas, prastėja kraujotaka, vidaus organų ir audinių aprūpinimas maistinėmis medžiagomis.

• Vandens terpėje vyksta visi organizmo gyvybiniai procesai. Mūsų ląstelės „plaukioja“ vandenyje – tarpląsteliniame skystyje, jas pačias sudaro vanduo. Per vandenį ląstelės aprūpinamos maistinėmis medžiagomis. Vanduo yra ir tirpiklis – jis išplauna mūsų ląsteles, išvalo nuo atliekų, drėkina odą. Kad šie procesai sėkmingai vyktų, kiekviena ląstelė turi būti įsotinta vandens. Žmogus dažnai nenutuokia, kad daugybė jo negalavimų kyla dėl vandens trūkumo organizme.

• Vandens nauda organizmui nenuginčijama, kokį kiekį jo išgerti reikia galite apskaičiuoti savo kūno masę padauginus iš 0,03 ir žinosite kiek jums reiktų išgerti vandens per dieną.

Svarbiausios vandens gėrimo taisykles:
1. Atsikėlę ryte išgerkite puodelį vandens, kad pagerintumėte medžiagų apykaitą, nuplautumėte skrandį ir visą virškinamąjį traktą.
2. Vandenį reikėtų gerti 30 min. prieš valgį, nes dažnai troškulys palaikomas alkiu, o be to išgerta stiklinė vandens sumažins apetitą.
3. Rekomenduojama vandens negerti valgant ir iškart po valgio. Į skrandį patenkantis maistas turi būti suvilgytas tik seilėmis (vanduo atskiedžia skrandžio sultis ir apsunkina virškinimą).
4. Prieš miegą išgerkite stiklinę vandens, kad organizmas galėtų naktį tęsti apsivalymo ir maistinių medžiagų įsisavinimo procesus. Naktį vyksta pagrindinis organizmo valymąsis nuo toksinų, mes išgariname daug vandens – iškvėpuojame ir išprakaituojame. Todėl patartina tas vandens atsargas papildyti. Jei šlapimo pūslė yra silpnesnė, kad nereikėtų naktį keltis, galima vandens išgerti 1 valandą prieš miegą, kad dar prieš gulant būtų pašalintas skysčių perteklius.

 

Kaip suprasti kad žmogui trūksta skysčių?

Vandens trūkumas pasireiškia labai greitai, požymiai atsiranda jau esant 1 proc. vandens deficitui. Svarbiausias iš jų – troškulys. Jis įspėja apie vandens poreikį. Troškulio nenumalšinus džiūsta burna, akys, sumažėja prakaitavimas, žmogus pradeda rečiau šlapintis arba iš viso nustoja.

Pagrindiniai vandens trūkumo požymiai:
• Apatiškumas;
• Galvos skausmas;
• Negebėjimas sutelkti dėmesį;
• Irzlumas;
• Vidurių užkietėjimas.

 

Įdomūs faktai apie vandenį:

 Žmogus be vandens gali gyventi ne ilgiau kaip 2-3 dienas.
 Dehidratacijos priežastis gali būti ne tik fizinis aktyvumas, bet ir persivalgymas.
 Jei žmogaus kūnas netenka daugiau nei 10 % vandens, tai gali baigtis mirtimi.
 Pagal UNESCO, gryniausias vanduo yra Suomijoje. Gėlo natūralaus vandens tyrimuose iš viso dalyvavo 122 šalys.
 Maždaug 1 milijardas žmonių Žemėje iš viso neturi prieigos prie švaraus, geriamojo vandens.
 Karštas vanduo užšąla ir virsta ledu greičiau nei šaltas vanduo. Vis dar nėra šio reiškinio paaiškinimo.
 Dauguma skysčių užšalimo metu sumažėja, o vandens – atvirkščiai, plečiasi.
 Žinome apie 3 skirtingas vandens būsenas (skystas, dujinis ir kietas). Priešingai šiai nuomonei, mokslininkai išskiria 5 vandens būsenas skystoje formoje, taip pat 14 kietų.
 Apie 85 % ligų pasaulyje perduodamos per vandenį.
 Mokslininkai nustatė, kad tie žmonės, kurie per dieną išgeria apie šešias stiklines vandens, rečiau patiria širdies priepuolį nei tie, kurie išgeria tik dvi stiklines.
 Per gyvenimą vidutinis žmogus išgeria apie 35 tonas vandens.
 Apie du trečdalius namuose sunaudojamo vandens suvartojama vonios kambaryje ir tualete.
Keli patarimai, kurie padės įtraukti vandens gėrimą į savo dienotvarkę:
• Jei manote, kad gerti vandenį jums per sudėtinga, pradėkite nuo nedidelio kiekio – 1 litro per dieną: pabudus ryte bei prieš kiekvieną valgymą išgerkite po stiklinę vandens, likusį vandens kiekį palaipsniui gurkšnokite dienos eigoje. Dar po kelių dienų pridėkite prie šio kiekio 500 mililitrus ir taip didinkite vandens kiekį, kol pasieksite sau tinkamą dienos normą.
• Laikykite vandenį šalia savęs: ant darbo stalo, rankinėje, mašinoje ir kitur.
• Vandenį galite pasiskaninti vaisiais ar daržovėmis, taip jam suteiksite išraiškingesnį skonį.

Pagal https://www.smlpc.lt paruošė
visuomenės sveikatos specialistė Edita Banevičienė

Galbūt Jus sudomins

Ši svetainė naudoja slapukus. Jie naudojami tam, kad būtų užtikrintas interneto svetainės tinkamas veikimas. Sutinku